Kurz ashtanga vinyasa jogy s Janou Dúžikovou
Môj pohľad na kurz ashtanga vinyasa jogy s Janou bude ovplyvnený dvoma skutočnosťami. Jednak tým, že som ho absolvovala už vlani a na všetky detaily si už zrejme nespomeniem. Ale hlavne tým, že som ho absolvovala ako opakovanie. K Jane som totiž najskôr chodila na individuálne hodiny a na kurz som sa prihlásila až neskôr, po cca trojmesačnej zdravotnej pauze, aby som sa opäť postupne „naštartovala“. K tomu ešte musím dodať, že predtým, ako som vôbec objavila ashtanga vinyasa jogu, poznala a skúsila som už viaceré iné štýly jogy. Neviem si teda celkom dobre predstaviť, ako takýto kurz prežíva úplný jogový začiatočník.
Ak sa predsa len pokúsim vžiť do tejto úlohy, bol by mojou prvou reakciou asi šok. Určite nie z učiteľky, tá je naopak veľmi príjemná, ale z náročnosti tohto cvičenia. Verím, že ľudia si bežne jogu predstavujú skôr ako naťahovacie zdravotné cvičenie. Ashtanga vinyasa joga taká rozhodne nie je. Na kurze s Janou sa síce začína pomaly, ale i tak je zvládnutie väčšej časti prvej série naozaj fyzicky náročné.
Čo sa na kurze naučíte
Ashtanga vinyasa joga má niekoľko špecialitiek, ktoré je potrebné naučiť sa hneď na úvod a neskôr sa ich snažiť používať počas celého cvičenia. Tomu boli venované prvé hodiny kurzu. Ide o osobitý spôsob dýchania nazývaný „udžají“ (šumivý dych, dych víťaza). Druhou zvláštnosťou je tzv. mula bandha, čo sa dá zjednodušene popísať ako stiahnutie svalov panvového dna. Mula bandhu je potrebné držať počas celého cvičenia. No a po tretie sa musíte naučiť drišti, inak povedané kam máte počas cvičenia uprene zízať.
Myslím, že až na druhej hodine sme sa dostali k pozdravu slnku, ktorým sa cvičebná zostava začína. Je náročnejší ako jeho niektoré iné varianty a skladá sa z dvoch častí A a B. Cvičí sa bez prestávky niekoľkokrát za sebou (obvykle 5 + 3, neskôr 5 + 5). Po jeho docvičení je bežný netrénovaný človek celý spotený a zadychčaný. A to je ešte len začiatok! Na povzbudenie dodám, že pri pravidelnom tréningu som ho po troch mesiacoch zvládala bez väčších problémov a vďaka nemu som schopná urobiť normálny kľuk, čo som predtým považovala za niečo nemožné (ruky sa mi podlamovali už pri ľahšej verzii s kolenami na zemi).
Pri tomto štýle jogy sa nedá nič nové vymýšľať, cvičí sa iba jedna plynulá zostava, ktorá sa za posledné desaťročia menila skutočne minimálne. Nezostáva teda nič iné, len sa postupne učiť ďalšie a ďalšie ásany (jogové pozície) a vinyasy (prechody medzi pozíciami). No a presne tak prebiehali nasledujúce hodiny. Vždy sme postúpili o nejakú časť dopredu s tým, že Jana novú ásanu predviedla, všetci sme si ju vyskúšali, pričom nás upozorňovala na chyby, naprávala a pomáhala nám.
Celá zostava prvej série ashtanga vinyasa jogy sa dá odcvičiť približne za hodinu a pol. Samozrejme za predpokladu, že už ovládate následnosť a spôsob prevedenia jednotlivých ásan. Na kurze sa naučíte väčšinu z nich, tie najnáročnejšie však pre začiatočníka zostávaju neuskutočniteľné. A tak sa buď vynechávajú a pristúpi sa k nim až neskôr, alebo sa cvičia ich jednoduchšie varianty. Poslednou pozíciou je ako obvykle šavásana – ľah na chrbte spojený s niekoľkominútovou relaxáciou. Verte mi, že až pri tomto štýle jogy dokážete šavásanu plne oceniť. Súčasťou cvičenia ashtanga vinyasa jogy sú aj dve mantry, jedna sa spieva na začiatku a druhá na konci hodiny.
Kurz som absolvovala ešte na starom mieste v poliklinike na Tehelnej, kde prostredie nebolo nijako očarujúce. DD joga studio sa však už medzičasom presťahovalo. Nachádza sa v Podunajských Biskupiciach v prístavbe k rodinnému domu. Pre väčšinu Bratislavčanov to bude síce trochu ďaleko, ale k ashtange predsa patrí disciplína a odriekanie
Čo po kurze?
Zvládnutím tohto kurzu sa nič nekončí, práve naopak. Ashtanga vinyasa joga si vyžaduje pravidelnú prax doma, zostava by sa mala cvičiť šesťkrát týždenne s výnimkou dní, keď je nov a spln a u žien s výnimkou menštruácie. Ak to teda s cvičením nemyslíte celkom vážne, asi nemá veľký zmysel na tento kurz chodiť.
Okrem cvičenia doma môžete následne navštevovať aj jednotlivé hodiny. Sú označované buď ako Mysore class (každý si cvičí svojím tempom, učiteľ len chodí pomedzi žiakov a napráva ich) alebo ako led class (všetci cvičia spolu rovnakým tempom, nemusíte si ešte úplne pamätať následnosť ásan). Keďže sa cvičí stále tá istá zostava, môžete tieto hodiny navštevovať hocikde a mali by byť (teoreticky) rovnaké.
Pre koho kurz odporúčam
- pre zdravých a telesne zdatných jedincov
- pre tých, ktorí majú radi poriadok a disciplínu
- pre ambicióznych, na výkon orientovaných ľudí.
- pre tých, ktorí chcú trénovať nielen flexibilitu, ale aj silu.
- pre tých, ktorí hľadajú dynamickejšie cvičenie (bežná joga ich nudí)
Kto by mal radšej skúsiť niečo iné
Všetci, čo majú problémy s chrbticou, by podľa mňa mali pre istotu s ashtangou počkať a najskôr vyskúšať menej náročné štýly jogy. Pri cvičení sa veľmi nedbá na detaily a často som sa pristihla pri tom, že sa snažím „narvať“ do pozície, na ktorú skrátka nemám. Ashtanga k tomu ľahko zvádza. Prístup sa nedá porovnať s Iyengar jogou, kde sa to s detailami naopak až preháňa, ani napr. s kurzom Iris jogy, kde nás Jarko Práger najskôr 3 mesiace pripravoval, kým sme sa dostali k naozajstným ásanám.
Tým nechcem povedať, že by nás Jana na kurze priamo nejako mučila alebo niekomu vykĺbila rameno Vôbec nie, ona práve veľmi často zdôrazňuje duchovnú podstatu cvičenia a to, že dokonalá ásana ani neexistuje. Že celá zostava je vlastne len telesnou očistou a prípravou na to, aby sme dokázali pohodlne sedieť pri meditácii. Napriek tomu sa (aspoň mne sa tak zdá) pri ashtange len ťažko dá odolať lákaniu prekračovať svoje fyzické limity bez ohľadu na skutočné potreby tela.
Practice, practice, practice
Moje reči vyššie nemusíte brať vážne. Ak vás to jednoducho láka a chcete zažiť jogu tak, ako ju vidíte na atraktívnych fotkách a s tou povestnou sebadisciplínou, všetky cesty napokon aj tak povedú k ashtange. Môže to byť k Jane, ktorej vlastná prax a disciplína vám budú určite slúžiť ako veľká motivácia. Alebo to môže to byť k niekomu inému (v Bratislave som iných učiteľov ashtanga vinyasa jogy nevyskúšala, zažila som iba jednu krátku hodinu s Jarom Pávekom). Každopádne vám na ceste ashtanga vinyasa jogy želám viac výdrže, ako som mala ja. Ale ja sa raz vrátim, moje ego ma tým smerom ešte stále tlačí
Odkazy
Rozhovor s Janou Dúžikovou: Sústreďme sa na dych!
Stránka DD Joga štúdia: www.ddjoga.sk
Janina stránka o ashtanga vinyasa joge: www.ashtanga.sk
Pre mňa sú Biskupice ďaleko, ale čo sa týka centra, tak super ashtanga je v Yogalatese u Katky Sýkorovej. U iných cvičiteľov som mala presne ten pocit, ako opisuješ ty, že sa veľmi nedbalo na detaily a išlo skôr o natlačenie sa do pozície. V Yogalatese to tak nie je, práveže Katarína väčšinou vyslovene chodí za ľuďmi, čo sa moc "šponujú":)
Odpovedať →K Janke chodim cvicit of januara 2013 a zacala som kurzom pre zaciatocnikov, kde sme si vsetky asany postupne presli a ucili sa ich. Vrele doporucejem kazdemu, kto chce zacat s ashtanga jogou. Tuto formu jogy som si vybrala nahodne resp. intuitivne, ale ani na minutku som to neolutovala. Moj zivotny styl sa zmenil, citim sa velmi dobre a hoci toto cvicenie vyzaduje disciplinu a odriekanie, predstavuje pre mna neuveritelnu meditaciu v pohybe. Som vdacna, ze som ashtangu spoznala prave prostrednictvom Janky.
Odpovedať →Janka je skvelá učiteľka a určite jej kurz odporúčam.
Odpovedať →