• Jediný dôvod, prečo nejesť mäso

    Chcem vedome ubližovať iným bytostiam? Chcem, aby kvôli mne iní celkom zbytočne trpeli? Nech už morálne princípy vo mne pochádzajú odkiaľkoľvek, z génov, výchovy, kresťanstva či z jogy, musím odpovedať: Nie, to naozaj nechcem. Nechcem spôsobovať iným bytostiam zbytočné utrpenie.

    Žiť a neubližovať. Dá sa to? Neviem. S istotou však viem, že sa dá toto: snažiť sa zbytočné utrpenie minimalizovať. Vegetariánstvo je potom už len logickým dôsledkom.

    Žiadne ďalšie argumenty pre mňa nie sú potrebné. Aké jedlo je zdravé či nezdravé, či je človek svojou konštitúciou pôvodne všežravec alebo bylinožravec, či by sme boli schopní vlastnými rukami chytiť zajaca… Názorov na tieto podtémy je na svete toľko a sú také premenlivé, že si každý i tak vyberie to, čo mu práve padne vhod.

    Aby ste mi správne rozumeli, zdôrazním ešte raz slová minimalizovať a zbytočné. Netvrdím, že človek má radšej zomrieť od hladu, než by niekomu ublížil. Keby som bola divoška a moje prežitie by záviselo na tom, či zjem alebo nezjem vtáčatko, ktoré vypadlo z hniezda, určite by som neváhala. Ale v dobe, keď je všade navôkol prebytok iného výživného jedla, je jedenie mäsa podľa mňa morálne neospravedlniteľné.

    Ak stále neviete, o akomže to utrpení a ubližovaní tu stále meliem, stačí si pozrieť video nižšie. Veľkochovy sú nepopierateľne hanbou ľudstva. Vidiecke farmy ale tiež nie sú takou romantikou, ako sa prezentuje v reklame na Milku. No a tých pár relatívne slobodných tvorov, ktoré v našich lesoch pobehujú, má už na muške nejaký poľovník.

    Môj začiatok

    Nebudem si vymýšľať, k vegetariánstvu som sa pôvodne nedostala z vyššie popísaných ušľachtilých dôvodov. Šlo skôr o takú pubertálnu revoltu. (Dnes som nesmierne rada, že u mňa puberta prebehla práve takýmto spôsobom.) Nuž ale niečo som všetkým tým začudovaným ľuďom na otázku “Prečo neješ mäso?” musela odpovedať. A tak som začala hľadať. Postretlo ma šťastie v podobe Gándhího autobiografie Môj experiment s pravdou. Som si celkom istá, že i keby som vtedy ešte jedla mäso, Gándhího vzor by ma k vegetariánstvu inšpiroval. “Buď zmenou, ktorú chceš vo svete vidieť”, povedal Gándhí. Nielen povedal, ale aj realizoval. Preto je jeho posolstvo také silné.

    Nie som svätá (zatiaľ 😉 )

    Nejesť mäso je pre mňa úplne prirodzené. O to viac ma udivuje, že sa s rovnakou ľahkosťou nedokážem vzdať aj mlieka a vajec, kvôli ktorým mimoľudské bytosti tiež trpia. Odrazu mi napadajú presne rovnaké argumenty, ako keď niekto obhajuje konzumáciu mäsa. “Keď ja mám na to takú strašnú chuť. Ľudia by ma nechápali, považovali by ma za blázna. Je to také obmedzujúce, to by som si nemohla dať v lete zmrzlinu.” Nuž ale snažím sa, šesť vajec mi vydrží dva mesiace a mlieka vypijem najviac v kapučíne. Pri písaní tohto článku som si vstúpila do svedomia a objednala som si presso bez mlieka Nové kožené topánky si už tiež nekupujem a verte mi, že takéto nakupovanie je oveľa zábavnejšie. Keď sa v Salamandri budete pýtať na nekožené zimné čižmy, budú sa na vás pozerať ako na mimozemšťana. S vegánskou kozmetikou už nie je vôbec žiadny problém, dá sa lacno kúpiť aj v dm-ke.

    Agitovať, či neagitovať?

    Hoci hlboko verím svojej pravde, dodnes som nikoho nepresviedčala, aby prestal jesť mäso. Toto je môj prvý pokus. Prečo práve takto? Diskutovať s niekým osobne, to nie je práve pre mňa. Nie som žiadny zbehlý rečník, občas by som sa radšej schovala pod stôl, než diskutovala a protiargument mi niekedy napadne príliš neskoro.

    Z vlastnej skúsenosti však viem, ako veľmi ma ovplyvnili niektoré názory, ktoré som si prečítala v knihách alebo na internete. Ich autori pritom vôbec netušia, že zmenili život niekomu, koho nikdy nevideli. A tak to skúšam i ja touto formou. Možno to pre niekoho bude posledné pošťuchnutie, ktoré potrebuje k svojmu rozhodnutiu.

    Čo ďalej

    Túto tému som načala aj preto, že v ďalšom článku by som rada predstavila miesta, kde sa v Bratislave dá najesť vegánsky alebo vegetariánsky. Vedú ma k tomu čisto pragmatické dôvody: jednoducho im chcem prihnať nejakých zákazníkov, aby neskrachovali a aby som sa v budúcnosti mala kde najesť. Životnosť vegetariánskych reštaurácií v Bratislave totiž doteraz nebola veľmi dlhá.

    Nemala som nikdy veľkú potrebu zbierať kopec argumentov do zásoby, ale predsa môžem odporučiť aspoň nejaké čítanie. Najznámejšou knihou na túto tému je Oslobodenie zvierat od Petra Singera. Ak to niekto na vás bude skúšať s biblickými argumentami, darujte mu knihu s názvom Zvířata jsou naši bližní od Jana Čejku. Je to výber z diel humanistov a kresťanských mysliteľov. Našim vzťahom k zvieratám sa v jednej kapitole knihy Zelená svatozář venuje aj český filozof Erazim Kohák. Nepreskočte ani zvyšok tejto knihy, pre mňa to bolo mimoriadne obohacujúce (až zlomové) čítanie.

    P.S. Ešte pre tých, ktorí nepoznajú súvislosť medzi vegetariánstvom a jogou: prvým morálnym princípom jogy je ahimsa – nenásilie.

    Napíšte komentár →
  • AutorStrašná blbosť 26. 3. 2013, 23:55

    Nepamätám si, že by som niekde niekedy čítal toľko nezmyslov v jednom článku. Hanbite sa!

    Odpovedať →
    • Autorvegan 27. 3. 2013, 15:53
      v odpovedi na Strašná blbosť

      Samozrejme, ego nepustí a podvedomie vie, že konáte zle, keď pojedáte a vychutnávate si mŕtve zvieratá, ale vaše ego Vám to nedovolí priznať si a tak radšej odsúdite človeka, ktorý smeruje k zmene k lepšiemu… Naokolo je už dostatok potravín z ktorých človek vyžije aj bez jedenia mäsa. Človek začal jesť mäso, pretože zistil, že je to jednoduchšie a hlavne vtedy, keď bol nedostatok rastlinných zdrojov, ale dnes je tomu inak a myslím si, že začať jesť rastinné zdroje a chrániť prírodu je zmena k lepšiemu, ktorú bude ľudstvo musieť urobiť.

      Odpovedať →
      • AutorSuhlasim! 2. 7. 2013, 14:36
        v odpovedi na vegan

        Mate uplnu pravdu! tiez som sa sama rozhodla prestat jest maso ked som mala 12 a podobne ,,nazory” typu ,,blbost!hambite sa!” nie su nazory a hrozne ma vedia vytocit. Ale to uz je to ego ako hovorite uvedomujem si vsak ze aj ja mam k dokonalosti daleko. Este stale totiz obcas jedavam lososa alebo tuniaka. Nikdy som rybam neholdovala ale rodicia na moje ,,nejedenie masa” pristupili vtedy len pod podmienkou ze raz za cas si dam rybu.A od vtedy mi to zostalo. Hlavne z pohodlnosti kedze najest sa na Slovensku bez masa byva obcas problem…Teraz fandim aj veganstvu ale teda nie som vegan presne z dovodov(vyhovoriek) ktore ste aj vy uviedli. Avsak mlieko uz vypijem len na navsteve (doma mam sojove), vajicka mame domace, smotanu tiez sojovu aj jogurty. Jedine co zatial nedokazem je vzdat sa syra :/

        Odpovedať →
        • AutorSuhlasim! 2. 7. 2013, 14:39
          v odpovedi na Suhlasim!

          A este co sa tyka kozmetiky a obuvy….s tym mam problem. V zime som si po 2 mesiacoch hladania nekozenych topanok kupila nakoniec kozene lebo som chodila v takych tyk latkovych papuckach a uz sa to nedalo vydrzat :/ kozmetiku kupujem len yves rocher a body shop + dm a prostriedky ecover ale aj tak kazdu chvilu pocujem ze aj avon uz je zly a ani yves rocher neni taky dobry ako som si myslela a tym padom je dost tazke vydrzat v tomto snazeni viete mi poradit kde si kupujete napr. topanky?

          Odpovedať →
          • AutorJyoti 2. 7. 2013, 20:00
            v odpovedi na Suhlasim!

            S topánkami je brutálny problém. Teda so zimnými a slušnými prechodnými, ak nechcete nosiť len tenisky. Ja našťastie nie som veľká parádnica, takže v zime som chodila len v takým snehuliach a ešte donášam kožené čižmy, ktoré som si kúpila pred 4 rokmi. Inak je niekoľko eshopov špecializovaných len na nekožené topánky, stačí googliť “vegan shoes”, ale žiaden z nich som ešte nevyskúšala.
            Kozmetiku používam alverde z dm a čisté oleje (sezamový, kokosový).

            Odpovedať →
    • AutorLenka 3. 2. 2014, 2:26
      v odpovedi na Strašná blbosť

      pre AutorStrasnaBlbost : vase zmyslanie je jeden velky nezmysel

      Odpovedať →
  • Autorjanko 27. 3. 2013, 14:12

    mám otázku.. Autorka článku asi nevyrastala na dedine však?? Povecte mi ako trpia mimoľudské bytosti znášaním vajec a dojením mlieka??

    Princípom jogy je nenásilie. Takže vy by ste hydinu a povecme také kravy chovala bez nároku aby ste z nich niečo mala?? myslím že nie..

    kravy alebo dnešné sliepky by si v “divočine” potravu nenašli a uhynuli by.. Je lepšie nechať zviera uhynúť v kŕčoch z hladu ako takú sliepku usmrtiť jedným švahom sekerky?

    Janko, 21 rokov, vegetarián už 15 rokov..

    Odpovedať →
    • AutorJyoti 27. 3. 2013, 15:10
      v odpovedi na janko

      Vyrastala som na dedine
      Kravy prežijú väčšinu roka v maštali, uviazané na reťazi. Pasú sa len v lete, tiež väčšinou uviazané. Keď prestanú dávať mlieko, sú zabité, pretože žiadny gazda nebude svoju Malinu chovať len tak z lásky. Ak sa krave narodí býček, ten je rovno odsúdený na to, aby bol zabitý na mäso. Sliepku sú na tom síce lepšie s výbehom, ale ostatné tiež platí. Sliepka, ktoré prestane niesť, skončí čoskoro v hrnci. A kohút je potrebný iba jeden, takže ostatní mladí kohúti majú veľmi krátku životnosť. V tomto všetkom vidím ja etický problém.
      Určite nečakám, že zajtra nastane revolúcia v hlavách ľudí a vypustia všetky zvieratá odrazu na slobodu. Keby sa ale myšlienka vegánstva postupne rozširovala, znižoval by sa postupne aj počet chovaných zvierat. Tým by sa to prirodzene vyriešilo. Kravy by sa potom mohli potulovať po uliciach ako v Indii Ináč, niečo podobné sa kedysi tvrdilo aj o černošských otrokoch (že by nedokázali na slobode prežiť, a preto musia zostať otrokmi). Dnes to každému pripadá absurdné.
      A ešte vám dám 2 možnosti. Ktorú si vyberiete? : 1. Umriete (nevedno kedy) od hladu na slobode 2. Najskôr prežijete 2 roky uviazaný na reťazi dĺžky 1,5 m (Všetky potreby budete vykonávať pod seba. Žiaden kontakt s inými ľu’dmi.) a potom vás niekto zabije.

      Odpovedať →
      • Autorjanko 27. 3. 2013, 15:58
        v odpovedi na Jyoti

        Vôbec nerozumiem čo tam je za etický problém.. Zviera sa chová za neakým účelom, a keď ten účel ztratí je nepotrebné.. Je vari lepšie nežiť vôbec? ( inak čo sa kohútou týka, neni pravda že nemjú veľkú životnosť. Je ich práveže nedostatok a zohnať ich je umenie 😉 )

        Viete čo by sa stalo s nástupom vegánstva vo svete?? zo sveta by zmizlo 95% doma chovaných zvierat, lebo by nemali žiadny účel. Možno len dekoratívny, a chodili by ste sa na ne kukať do ZOO

        A s tým pobehovaním po uliciach by ste asi prestali súhlasiť pár sekúnd po stúpení do výsledku táviaceho traktu mestkej divopasúcej sa kravičky pred vaším domom.. 😀

        a nie nie nie, tie možnosti niesu správne.. malo by tam byť: umiete po rokoch v zajatí, alebo sa vôbec nenarodíte?? toťiž, ak nieje po zvieratách dopyt, chovať sa nebudú..

        Odpovedať →
        • AutorJyoti 27. 3. 2013, 18:05
          v odpovedi na janko

          Toto je asi základná otázka: či sú tu zvieratá iba za nejakým účelom, aby plnili nejakú potrebu človeka. Ja si to nemyslím. Myslím, že zviera má hodnotu samo o sebe, presne tak ako človek. Povedzme ale, že uznám, že účelom kravy je dávať mlieko. Stále to však nie je jej nezvratný, nevyhnuteľný osud. Ja si stále môžem povedať: “No dobre, možno je účelom kráv dávať mlieko, ale vidím, že sa pri tom necítia najlepšie a chcem tomu zabrániť, tak to mlieko prestanem piť.”

          Utopická predstava: ľudia postupne prejdú na vegánsku stravu, kravičky budú zomierať na starobu a ich populácia sa časom výrazne zníži, možno aj o 95%. Podľa mňa je to úplne OK. Bude to niekoho reálne bolieť? Nie. Nenarodená krava nemôže byť nešťastná.
          Nemyslím si vôbec, že ľudstvo preukazuje kravám nejaké dobro tým, že ich množí. Iba sa tak dookola a stále rozširuje množstvo utrpenia. Nenarodiť sa neznamená žiadnu reálnu bolesť, reálne utrpenie. Zatiaľ čo žiť v zajatí a byť zabitý, to je reálna bolesť a utrpenie. Samozrejme, keď už sa nejaká bytosť raz narodí, tak je to iné, už lipne na svojom živote. V súčasnom stave, keď som živá a vedomá, tak musím povedať: áno, chcem žiť. Ale keby som nikdy nebola počatá, keby som nikdy nežila, tak by ani neexistovalo nijaké vedomie trpiace týmto “neživotom”, “nerealizovaným potenciálnym životom”, či ako to mám nazvať.

          Odpovedať →
          • Autorjanko 27. 3. 2013, 19:06
            v odpovedi na Jyoti

            Zaujímavé. Mne nikdy neprišlo žeby moja kravička trpela keď je dojená.. Ani moje sliepočky keď im beriem vajíčka z hniezda..

            Utopistická predstava je síce pekná (mne osobne sa tiež páči predstava žeby bolo divo-žijúcich zvierat na svete omnoho veľa, poprípade by žili v symbióze s ľudmi), ale neskutočne nereálna.. Svet sa nedá zbaviť utrpenia.. Ľudia by prestali chovať a jesť zvieratá a tým im spôsobovať “utrpenie”. Viete čo by sa stalo? Premnožili by sa predátori a tie by všetky tie od utrpenia uchránené zvieratká lovili.. a neviem ako vy, ale byť zvieraťom uprednostnil by som rýchlu smrť strelou do hlavy ako byť pojedaný za živa svorkou vlkov 😉

            a ďalej, vravíte že je iné keď už dakto žije a je si vedomí života, a chce žiť. kdežto nejestvujúce zviera je neexistujúce zviera.. z toho ale vyplýva že každý tvor čo sa narodí má túžbu žiť, nieje to neetické mu toto právo vziať tým že ich necháme na pospas? že neochránime jeho rodičov pred útokmi predátorou?

            Utrpenie je súčasťou života/prírody, vo vašej predstave by sa len tvor pôsobiaci bolesť pretransformoval..

            Predstavte si že ste v lese a vidíte chrobáčika, ktorého sa chystá zjesť vtáčik, zachránili by ste ho?? ak nie ste dá sa povedať zodpovedná za jeho utrpenie lebo ste tomu nezabránili.. Zabránite tomu – ste zodpovedná za vtáčikové utrpenie od hladu..

            Ale už asi veľa kecám..

            Odpovedať →
  • Autor. 27. 3. 2013, 18:01

    Zvieratám podľa mňa nemožno prisudzovať vlastnosti podobné človeku. Väčšina zvierat nevie príliš premýšľať a teda ani si uvedomiť, že sa má dobre, či zle. Riadia sa pudmi, som hladný..aha jedlo mňam…niečo ma talačí tuto dole…prd..a je to vonku…. a tak ďalej..väčšina zvierat si nedokáže uvedomiť, že môže byť niečo aj inak keď nič iné nezažili. čiže nemôžme hovoriť, že zvieratá žijú v nehumánnych podmienkach, alebo že sú nešťastné lebo sú to zvieratá, čo sme síce aj my, ale my máme o dosť väčší mozog a dokážeme si uvedomovať vlastnú existenciu, čo si až na pár výnimiek (ak vôbec) zvieratá uvedomiť nedokážu.

    Napriek tomu. Veľkochovy sú humus a odsudzujem to. Pokiaľ sa dá vyhýbam týmto produktom. Ale pokiaľ je niekto schopný si dochovať doma na záhrade to čo potom zje/podojí atď, alebo pokým si to uloví v lese (v zmysle zákona a ochrany prírody) nevidím dôvod prečo by nemal jesť mäso a živočíšne produkty. Vegetariánstvo je OK, moja žena je vegetariánka ja nie.jej mäso nechutí, mne áno. Ja som športovec, potrebujem efektívne dopĺňať bielkoviny. Z mäsa alebo rýb je to najjednoduchšie. Keď bolo pre človeka prirodzené jesť mäso po tisíce rokov, prečo by mal prestávať. Obmedziť? Jesť mäso striedmo? To áno, ale nie úplne prestať.
    A pardón, ale vegánstvo je podľa mňa hlúposť. Napriek tomu, že mám pár kamarátov vegánov, myslím si, že iba čisto z rastlín sa všetky živiny pre telo nedajú doplniť, hovorte si čo chcete. Maslo, mlieko, syry, vajcia..to sú pre človeka prirodzené veci a nemal by sa ich vzdávať.

    napriek tomu jeden zaujímavý fakt
    keby nikto na svete nejedol mäso, bolo by na svete absolútny dostatok potravy pre všetkých, pretože obrovské množstvá obilnín aj iných rastlinných potravín sa používajú na vykrmovanie chovných zvierat.

    otázka na zamyslenie
    keď sa máme humánne správať k zvieratám a nejesť ich preto že sú to živé bytosti a nemali by sme im ubližovať . nemali by sme sa takto humánne správať aj k rastlinám? tiež sú živé, tiež v nich prúdi životná energia…

    to že jedno zviera zabije a zje druhé zviera, alebo rastlinu je prirodzený kolobeh energie v prírode, ktorá sa nemôže nikdy stratiť, ale iba premeniť..a človek napriek tomu, že sa nespráva tak ako by mal, je súčasťou tohto kolobehu.

    Odpovedať →
    • AutorJyoti 27. 3. 2013, 18:17
      v odpovedi na .

      Zvieratá sú možno menej inteligentné, ale bolesť cítia. Dokonca aj psychickú. Stačí mať doma psa alebo mačku, aby to človek videl.
      K tým rastlinám: tiež si myslím, že niečo cítia. Netečie z nich síce krv, ani nekričia nahlas, keď ich krájame, ale pokusy vraj ukazujú, že nejako reagujú. Či majú aj nejaké vedomie, na to sa asi odpovedať nedá. Ja z toho vyvodzujem, že by sme sa aj k nim mali správať ohľaduplne, šetriť jedlom, nerúbať stromy kvôli parkoviskám, netrhať kvety len tak zo špásu. V článku som písala o minimalizácii utrpenia. Som si vedomá toho, že svojim životom nejakú stopu vždy zanechám, zašliapnm nechtiac chrobáka, zjem karfiol. Ale môžem sa snažiť to obmedziť do čo najväčšej miery. To sa dá. O tom som písala.

      Odpovedať →
      • Autor. 28. 3. 2013, 0:07
        v odpovedi na Jyoti

        OK suhlasim že snaha o zanechanie čo najmenej negatívnych stôp po sebe je dôležitá. Ale nemyslím si, že je potrebné obmedziť aj také prirodzené veci ako jedenie vajíčok, alebo pitie mlieka. Aj zviera sa dá zjesť s úctou. Ja vždy poďakujem (ok nie úplne vždy) jedlu za to že je mojim jedlom. už som zabil svojimi rukami zviera, za účelom jeho zjedenia a aj to sa dá spraviť z úctou a z vďakou zvieraťu za to, že mi poskytlo svoju energiu aby som sa ja mohol nasýtiť.

        taký mravec/mravci by neváhal rozkúskovať a zjesť celého človeka keby na to mal príležitosť

        Odpovedať →
        • AutorSuhlasim! 2. 7. 2013, 14:49
          v odpovedi na .

          co je prirodzene na tom pit materske mlieko ineho druhu a jest zvysky (prepacte za vyraz) menstruacie sliepok? nie som veganka ale nemam rada ked si ludia ospravedlnuju veci privlastkom ,,prirodzene”. Povedzte ktory iny druh parazituje na materskom mlieku ineho druhu? ziadny. Okrem toho vedci zistili ze mlieko aj ked obsahuje vapnik nedoplna ho ale podporuje jeho vyplavovanie z kosti a zahlienuje organizmus. to len pre informaciu a to ze zvierata si neuvedomuju co s nimi je tak to je hlupost. Napr. take prasa je inteligentnejsie ako pes a pes si podla mna velmi dobre uvedomuje. je dokonca vela pripadov ked hospodarske zviera zachranilo zivot cloveku.

          Odpovedať →
  • AutorVerco 29. 3. 2013, 17:18

    Ďakujem za super článok, ktorý pomenoval mnohé veci, ktoré som si intuitívne myslela, no nikdy som ich slovne nesformulovala…

    Odpovedať →
  • AutorDenisa 3. 4. 2013, 12:11

    Asi je potreba brat vsetko s mierou. Akekolvek extremy v minulosti i dnes zavanaju docasnostou… vzdy to tak bolo, a aj bude..
    Z pohladu zdravej vyzivy je veganstvo mozno jedno z vychodisk, ale ist na pocity ludi skrz pocity zvierat sa vola manipulovanie – je to len prazda forma, akou “odovodnit” svoju volbu pred vacsinou. “Rozhodla som sa byt vegankou, lebo tak chcem a basta” mi pride autentickejsie, ako hovorit o pocitoch zvierat, ktore v skutocnosti 100% nepozname, lebo zvieratami nie sme. Ak niecim nie sme, nehovorme o tom, akoby sme boli.
    Kury vajcia vzdy znasali a vzdy budu, to je proste podstata ich fungovania. Kravy zas maju mlieko, ktore je potreba podojit, lebo za im zapalia vemena. A potom ho vyliat? Takze nejest maso? To ano. A co s vajciami a mliekom? Urobit si vybornu prazenicku z gazdovskych vajec a vypit mliecko na vecer s trochou medu. Mnam.

    Odpovedať →
    • AutorVerco 10. 4. 2013, 21:04
      v odpovedi na Denisa

      Suhlasim s tebou v tom, ze veganstvo je istym sposobom extrem (rovnako ako s dovodmi, co menujes, ze napr. sliepky znasaju vajcia prirodzene atd.), ale na druhej strane som absolutne proti tomu, co oznacujes za manipulaciu. Ja som sa napr. stala vegetariankou prave preto, ze mi nie je lahostajne, co zvierata citia. Nemusim byt prasa, krava alebo ovca, aby som vedela, ked vidim napr. zabery z nejakeho velkochovu, ze tie zvierata naozaj prezivaju neuveritelny stres a bolest. A ak aj neviem, co PRESNE citia, viem s istotou, ze by som nechcela byt na ich mieste. Nie je to ziadne manipulovanie ostatnych, jednoducho je to ten dovod – nechcem toto nasilie nijakym sposobom podporovat.

      ps: myslim, ze ked vegani argumentuju neublizovanim, maju na mysli prave velkochovy, kde su sliepky strcene v nejakej klietke na par cm2, nemaju pohyb, su umelo napchavane…

      Odpovedať →
      • AutorSuhlasim! 2. 7. 2013, 14:53
        v odpovedi na Verco

        co sa tyka tych vajicok tak jasne ze sliepky ich budu znasat a ked su chovane v dobrych podmienkach nevidim dovod preco ich nejst ale co sa krav tyka tak tie bolil clovekom zamerne vyslachtene aby mali mlieko aj ked nemaju teliatka. Takze keby ludia neboli taki nenazranci tak by kravy rovnako ako ludia produkovali mlieko len ked koja svojich potomkov.

        Odpovedať →
    • AutorJyoti 6. 3. 2015, 18:55
      v odpovedi na Denisa

      Odpovedať →

Napíšte komentár

Zrušiť komentár