Mám jeden rok (a tri dni)
Tak som sa tešila na napísanie blahoželania samej sebe k prvým narodeninám blogu, že som až prešvihla ten správny dátum. Bolo to 3. mája 2012, keď som zverejnila prvú recenziu na jogu s Jarom Prágerom. Predchádzalo tomu zopár týždňov ponocovania v tvorivom vytržení v spoločnosti WordPressu, ktorý sa stal mojim výborným priateľom, i keď mu nie vždy rozumiem
Čo sa ešte odvtedy udialo na blogu a v mojom jogovom živote:
- Návštevnosť stúpla z nuly na cca 100 jogychtivých denne.
- V Bratislave (a občas aj mimo) sa uskutočnilo 72 jogových workshopov/ seminárov/ pobytov, na ktoré som zverejnila pozvánky.
- Na Facebooku stránku lajklo 336 ľudí.
- Najčítanejším článkom (keď nerátam rozvrhy a pozvánky) sa stala recenzia na hot yogu.
- Na Facebooku najlajkovanejším a najzdieľanejším bol rozhovor s Janou Dúžikovou.
- Komentovať sa čitateľom nechce, viac komentárov sa vyskytlo iba pri článku na tému vegetariánstvo.
- Stránka mala návštevníkov zo všetkých kontinentov okrem Antarktídy, konkrétne zo 60 krajín. (Neuveriteľné, ale obrázok nižšie to potvrdzuje.)
- Chrome je najpoužívanejším prehliadačom, Internet Explorer je až tretí. (YES! Verím na zázraky.)
- Ashtanga vinyasa jogu som cvičila tak svedomito, až som sa dopracovala k zápalu medzirebrových svalov. (Fakt, aj také zranenie existuje.)
- Kvôli bodu vyššie som dva mesiace necvičila, tretí mesiac som potiahla z lenivosti.
- Zorganizovala som seminár o kundalini joge. Tým som pre viacerých vyšla z anonymity.
- Cestu do Indie mi frajer zatrhol slovami “Len cez moju mŕtvolu!” Lonely Planet by však bolo škoda nechať ladom v poličke, nádeje sa nevzdávam.
- Definitívne som sa však vzdala nádeje, že blog si na seba zarobí aspoň pár drobných na pokrytie nákladov.
- Našťastie je tu Websupport, ktorý mi poskytol webhosting zadarmo.
- Som ešte viac zmätená z toho, čo to tá joga vlastne je, keď ju každý cvičí a vysvetľuje inak, často úplne protichodne. Nikoho osvieteného som ešte na Slovensku nestretla, čo ma napĺňa pochybnosťami, či joga vôbec funguje…
- Čoraz viac ma vytáča (ani meditácia voči tomu nepomáha), keď niekto zanietene rozpráva o jame a nijame a nevystaví mi ani daňový doklad.
- V hlave mám asi 100 nápadov, ktoré by som chcela na blogu uskutočniť, keby… (Na čas sa nemôžem vyhovárať, mala som ho dosť, asi to bude vo mne.)
Pre zaujímavosť uvádzam štatistiku najvyhľadavánejších rozvrhov, a teda pravdepodobne rebríček popularity jogových štúdií v Bratislave:
1. Yoga Vidyalaya (Fredy Ayisi)
2. Darshana Yoga Studio
3. Lotus joga štúdio
4. Pilates Back Center
5. Anima centrum
6. DD joga studio (Jana Dúžiková)
7. Body time yoga studio
Zadávanie rozvrhov je, mimochodom, strašný „vopruz”, a tak ich počet v budúcnosti asi rozširovať nebudem.
ĎAKUJEM všetkým náhodným aj stálym návštevníkom. Juchú, mám strašnú radosť! Idem to zapiť bylinkovým čajom
Napíšte komentár →
som stálym návštevníkom tvojho blogu a nie len, že ti fandím a teším sa tvojím úspechom som ti vďačný za tvoju prácu, ktorou zvyšuješ informovanosť o možnostiach kde sa dá aká joga cvičiť, aké podujatia, kde a kto organizuje. Rovnako aj za to, že sa vieš zaujímavým “čtivým” spôsobom podeliť o skúsenosti z jednotlivých cvičení z rôznych podujatí zameraných na zdravý spôsob života. Znie to sucho ale myslím to úprimne a držím ti palce aby ti to vydržalo čo najdlhšie. Daj vedieť ako ti môžem prispieť na prevádzku blogu. Trochu to viem oceniť. Pokúšam sa otvoriť a rozbehnúť svoju stránku no je to ťažké a niekedy až veľmi ťažké. Joga funguje! :-). Ja ju vnímam ako cestu (k sebe samému) a vnímam ju svojím vlastným špecifickým spôsobom rovnako ako ty a mnohí ďalší. Preto možno toľko rôznych interpretácii. Jama nijama alebo desatoro božích prikázaní. Z vlastnej skúsenosti viem ako ľahké to je o niečom hovoriť a ako ťažké je podľa toho žiť. Ja si na takúto skúsenosť snažím spomenúť hlavne v tedy keď idem otvoriť ústa a niečo “múdre” povedať. Nie vždy sa mi to darí a som podla všetkého o hodne starší ako ty, takže máš čas pochopíš a verím, že budeš na takéto skúsenosti v krátkej budúcnosti reagovať s chápajúcim úsmevom. Si stará duša čoskoro si spomenieš. Budeš možno prekvapená ale ver mi, že si už stretla nejedného “osvieteného”. Problém je v tom, že sa “nevieme dívať” preto ich nevidíme. Vieš pokora, úcta a rešpekt k životu nepatria medzi hodnoty, ktoré by sme vedeli vnímať s potrebnou citlivosťou…možno keď dosiahneme osvietenie:-). Ešte raz ďakujem a dúfam, že budeš pokračovať v tejto “bohumilej práci”. Pozývam, ťa na cvičenie adresa ja na webe… prvá návšteva je zadarmo a môžeš zostať v anonymite i keď rád by som ťa osobne poznal a prehodil pár slov.
Odpovedať →stefan
v odpovedi na poďakovanie
Ďakujem! Tiež to znie sucho, ale tiež to myslím úprimne
Odpovedať →Ahoj, Jogavmeste,
zo srdca ti blahoželám k ročnému výročiu a ďakujem za tvoju záslužnú prácu. Aj mne si pomohla pri odhaľovaní, čo to je vlastne joga a kto, kde a kedy mi s tým pomôže.
Pred nedávnom som zistil, že s jamou a nijamou je to podobne ako so zdravou stravou: je dôležité vedieť, čo patrí na ktorú stranu, aby sa človek mohol správne rozhodnúť. Po poctivej 36 dňovej ryžovke sa snažím jedávať prevahu zdravých vecí, ktoré ale naďalej kombinujem s chutnými. Život je asi o tom, v akom pomere robiť veci pre tu a teraz a aký diel súčasnosti obetovať pre svetlú budúcnosť. Signálom správnosti cesty je pre mňa jej udržateľnosť a ešte lepšie nárast pôžitku z nej.
Preto nie je podstatné, či joga existuje (podobne ako či existuje boh), dôležité je, že pomáha mnohým ľuďom na ich ceste.
A neboj, aj keď som ťa spoznal na kundalini, naďalej rád chodím na tvoju stránku
Milan
Odpovedať →v odpovedi na Milan
Ďakujem
Odpovedať →